Na pewno słyszałeś o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Jest to instytucja, która zajmuje się weryfikacją obowiązkowego ubezpieczenia OC wśród właścicieli pojazdów i karaniem tych, którzy go nie posiadają. Ale czy wiesz, skąd UFG czerpie dane o polisach? Albo skąd bierze środki na pomoc poszkodowanym? Jesteśmy zdania, że są to sprawy, o których pojęcie powinien mieć każdy kierowca, ponieważ – jak przekonasz się po lekturze poniższego artykułu – płacone przez osoby ubezpieczone składki „zasilają” konto UFG. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instytucji i bazy UFG, zapraszamy do lektury.
Czym zajmuje się UFG?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która zajmuje się, między innymi, wypłacaniem odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych w sytuacji, gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia OC lub gdy nie został zidentyfikowany. Chodzi o to, że jeśli jesteś osobą poszkodowaną, a przykładowo sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nadal przysługuje Ci prawo do odszkodowania. Należy pamiętać jednak, że UFG wypłaca 100% należnych świadczeń wyłącznie za szkody osobowe. Gdy mowa o szkodach majątkowych, UFG pokrywa koszty typu utracone zniżki AC lub koszty doubezpieczenia auta do wartości sprzed wypadku. Oznacza to, że chcąc naprawić samochód, musisz skorzystać z polisy AC, a w przypadku jej braku niestety zapłacić z własnej kieszeni.
Fundusz Gwarancyjny – jak wspomnieliśmy wcześniej – zajmuje się również weryfikacją, czy właściciele pojazdów mają wykupione i ważne ubezpieczenie OC. Baza UFG zawiera bowiem wszystkie sprzedane polisy OC (i AC). Sprawdzenie OC może się odbyć nawet za pośrednictwem strony internetowej instytucji. Wystarczy wypełnić formularz, podając numer rejestracyjny lub numer identyfikacyjny nadwozia (VIN) pojazdu oraz datę zdarzenia.
Baza UFG, czyli skąd UFG ma dane o polisach?
UFG baza zawiera informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC. Skąd czerpie dane na ten temat? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące tego rodzaju polisy mają obowiązek przekazywania informacji o nich do bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Instytucja dysponuje więc danymi takimi jak numer polisy OC, marka pojazdu, nazwa firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę interesującego nas pojazdu oraz jej dane teleadresowe. Oczywiście zamiast wypełniania formularza online można też zwrócić się do Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem tradycyjnej poczty, faxem lub mailem albo osobiście w siedzibie instytucji.
Skąd UFG ma środki na pomoc poszkodowanym?
Do środków, którymi dysponuje UFG „dorzucają się” wszyscy ubezpieczyciele. Bowiem na działanie Funduszu Gwarancyjnego zostaje przekazywana symboliczna część składki zebranej od poszczególnych właścicieli pojazdów. Wniosek z tego taki, że każdy ubezpieczony kierowca poniekąd składa się na Gwarantowany Fundusz Ubezpieczeniowy przeznaczony między innymi na wypłaty dla ofiar wypadków drogowych spowodowanych przez pojazdy bez OC lub nieznanych sprawców. Wynika z tego, że w interesie wszystkich kierowców leży to, aby każdy zmotoryzowany posiadał ważną polisę OC.
Sprawdzenie OC – co jest potrzebne?
Aby sprawdzić OC sprawcy wypadku, potrzebny jest albo numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jesteśmy zainteresowani. Znając te dane, wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl i wraz z datą zdarzenia wpisać je w formularzu. Pozwoli nam to dowiedzieć się, czy i w jakiej firmie pojazd ma wykupioną polisę OC. UFG baza OC (i AC) jest bowiem ogólnodostępna i można z niej skorzystać także za pomocą aplikacji mobilnej UFG Baza, którą należy ściągnąć ze strony internetowej instytucji. Dzięki niej od ręki będzie można sprawdzić, czy sprawca w momencie zdarzenia miał wykupioną polisę OC.
Miałeś szkodę? Sprawdź OC sprawcy i uzyskaj bezpłatną pomoc w likwidacji szkody.
Jak sprawdzić OC sprawcy w UFG?
Najlepszym sposobem na sprawdzenie OC jest odwiedzenie strony www instytucji. Bowiem w lutym 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która mówi, że sprawdzenie OC może być dokonane online. Jest to możliwe dzięki art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG, który umożliwia instytucji udostępnianie przez swoją stronę www informacji o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwy zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, pod warunkiem, że nie zostaną ujawnione dane osobowe posiadacza pojazdu. Dzięki temu wystarczy wejść na stronę UFG w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku i wypełnić znajdujący się tam formularz, wpisując potrzebne dane, o których była mowa w powyższym artykule.
Dzięki UFG masz możliwość sprawdzić, czy sprawca wypadku w momencie zdarzenia miał wykupioną polisę OC. Niestety nie każdy winny kierowca chce podać numer swojej polisy, a czasami nie jest po prostu w stanie, na przykład gdy jest pod wpływem alkoholu. Wiedza, jak sprawdzić OC jest również cenna, w sytuacji kiedy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia. Dysponując numerem rejestracyjnym lub VIN nie będzie to jednak dla Ciebie problemem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o UFG? Wejdź tutaj.