Większość kierowców zdaje sobie sprawę ze stanu polskich dróg i tam, gdzie nawierzchnia jest wyjątkowo złej jakości, stara się jeździć jeszcze ostrożniej. Niestety nawet uważna jazda może nie uchronić przed uszkodzeniem pojazdu, co bywa często bardzo kosztowne w skutkach. Na szczęście dla kierowców, koszty związane z naprawą samochodu, mogą zostać pokryte przez podmiot odpowiedzialny za powstanie szkody. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Kto jest odpowiedzialny za stan drogi?
Przed złożeniem wniosku o odszkodowanie należy zidentyfikować zarządcę drogi. Zgodnie bowiem z artykułem 20 ustawy o drogach publicznych:
„Do zarządcy drogi należy w szczególności: przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazywanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego; wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających.”
Kierowca może się więc ubiegać o odszkodowanie od:
- Generalnego Inspektora Dróg Krajowych i Autostrad, jeśli sytuacja miała miejsce na drodze krajowej;
- Zarządu Województwa, jeśli samochód został uszkodzony na drodze wojewódzkiej;
- Zarządu Powiatu w przypadku zdarzenia na drodze powiatowej;
- Władz gminy: wójta, prezydenta miasta lub burmistrza, gdy do uszkodzenia doszło na drodze gminnej.
Jeśli będziesz mieć problem z ustaleniem rodzaju drogi, zawsze możesz zgłosić się do Wydziału Drogownictwa Starostwa Powiatowego albo zapytać policję lub straż miejską, którą warto wezwać na miejsce zdarzenia, o czym szerzej będzie mowa w dalszej części artykułu.
Jak uzyskać odszkodowanie?
Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odszkodowania, warto zastosować się do tych kilku zasad:
- Nie oddalaj się od miejsca zdarzenia – wszelkie czynności wykonaj w momencie powstania szkody;
- Udokumentuj okoliczności zdarzenia – zrób zdjęcia, zarówno uszkodzonego pojazdu, jak i wadliwej nawierzchni; warto sfotografować każdy szczegół – im więcej zdjęć, tym lepiej;
- Znajdź świadka – a najlepiej kilku; ich oświadczenia (najlepiej na piśmie), które potwierdzą Twoją wersję, będą działać na Twoją korzyść; pamiętaj, że jeśli to przypadkowi przechodnie, warto wziąć od nich dane teleadresowe;
- Wezwij policję lub straż miejską – być może będziesz musiał trochę poczekać na przyjazd tych służb, jednak notatka policyjna może Ci się bardzo przydać w ubieganiu się o odszkodowanie;
- Sprawdź okolicę – poszukaj znaków drogowych; odnotuj, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na trasie, w której doszło do uszkodzenia Twojego pojazdu; dokładnie opisz stan nawierzchni (głębokość i wielkość dziury, jej usytuowanie w pasie jezdni);
- Zachowaj rachunki – jeśli naprawiłeś szkodę we własnym zakresie i chcesz ubiegać się o zwrot pieniędzy, zarówno rachunki, jak i zrobione wcześniej zdjęcia będą miały kluczowe znaczenie.
Ile trwa proces przyznania odszkodowania?
Po otrzymaniu kosztorysu naprawionego pojazdu możesz przekazać całą dokumentację wraz z wezwaniem do zapłaty odszkodowania zarządcy drogi. Z reguły posiada on polisę OC i Twoje roszczenia jako osoby poszkodowanej przekaże do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń. Trudno oszacować, ile dokładnie potrwa cały proces, zwłaszcza, że zarządca drogi na pewno będzie próbował udowodnić, że to Ty popełniłeś błąd. Jak sprawa potoczy się dalej zależy od wielu czynników. Urzędnicy mogą zaproponować Ci na przykład ugodę, ale mogą też Twoje roszczenia odrzucić. Możliwe również, że przyznana kwota nie będzie Cię satysfakcjonować, a wtedy możesz wystąpić o wycenę do rzeczoznawcy i zwrócić się z wnioskiem o wyrównanie odszkodowania przez zarządcę. Jeśli to nie pomoże, wtedy pozostaje już tylko dość kosztowna i długotrwała droga sądowa, nawet przez dwie, trzy instancje.
Jeżeli uda Ci się uzyskać odszkodowanie koniecznie prześlij nam kosztorys do analizy. Sprawdzimy, czy Twoje odszkodowanie nie jest zaniżone. Jeśli tak będzie, zaproponujemy Ci dopłatę do odszkodowania. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź tutaj: Dopłaty do odszkodowań.
Jeżeli uda Ci się uzyskać odszkodowanie koniecznie prześlij nam kosztorys do analizy. Sprawdzimy, czy Twoje odszkodowanie nie jest zaniżone. Jeśli tak będzie, zaproponujemy Ci dopłatę do odszkodowania.
Kiedy możemy nie otrzymać odszkodowania?
Powodów może być kilka. Jeśli nasza dokumentacja będzie niedokładna albo niekompletna, może zabraknąć dowodów, że to wadliwa nawierzchnia przyczyniła się do szkody na naszym pojeździe. Poza tym, jeżeli zarządca drogi udowodni nam, że to nadmierna prędkość była główną przyczyną uszkodzenia auta, wtedy również nie otrzymamy od niego pieniędzy na naprawę naszego samochodu. Także zły stan techniczny pojazdu oraz naruszenie przepisów w ruchu drogowym mogą mieć wpływ na nieuzyskanie odszkodowania.
Bądź dokładny
Im dokładniejsza i bogatsza będzie Twoja dokumentacja, tym lepiej. Może się okazać, że zostaniesz poproszony nawet o okazanie wedle wymienionych wedle kosztorysu części. Jednak Ty również możesz przedstawić swoje dodatkowe roszczenia. Musisz wiedzieć, że zarządca drogi jest zobowiązany do zwrotu kosztów związanych z holowaniem auta, jeśli szkoda okazała się na tyle duża, że było to koniecznie. Możesz nawet wystąpić o rekompensatę korzyści, które straciłeś w wyniku zdarzenia, jeśli tylko udowodnisz związek między tymi dwoma zdarzeniami.
Jeśli do tej pory uważałeś, że ubieganie się o odszkodowanie za uszkodzenie samochodu z powodu wadliwej nawierzchni od zarządcy drogi to rzecz niemożliwa do zrealizowania, mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Pamiętaj – zrób dużo zdjęć, zbierz dokumentację i poszukaj świadków, a Twoje szanse na otrzymanie zwrotu kosztów naprawy samochodu będą bardzo wysokie. Nie bój się dociekać swoich praw i zgłoś się do siedzimy zarządcy drogi. Tam zostaniesz poproszony o wypełnienie stosownego wniosku lub skierowany bezpośrednio do ubezpieczyciela zarządcy.