Pamiętaj, że jako osoba poszkodowana w wypadku, która otrzymała zaniżone odszkodowanie z polisy OC sprawcy, masz prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Nie każdy o tym wie, a nawet jeśli, często rezygnuje z walki o dalsze roszczenia, nie wierząc w możliwość uzyskania dodatkowego świadczenia lub nie chcąc tracić nerwów. Jesteśmy jednak zdania, że zawsze warto walczyć o swoje, zwłaszcza, że odszkodowanie w wysokości pozwalającej naprawić szkodę po prostu Ci się należy, a o prawie do złożenia odwołania mówi stosowna ustawa. Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego na temat odwołania.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – podstawa prawna
Zanim omówimy wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela, udowodnimy Ci, że prawo jest po Twojej stronie. Bowiem ustawa z dnia 05.08.2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym mówi, że będąc osobą poszkodowaną w wypadku drogowym, która otrzymała zaniżone lub niewystarczające odszkodowanie z polisy OC sprawcy, możesz złożyć odwołanie do ubezpieczyciela. Nie poddawaj się więc i nie rezygnuj z walki o należne Ci świadczenie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz z niczym, podpowiadamy, abyś składając odwołanie, zgłosił się do nas po dopłatę. W ten sposób zapewnisz sobie alternatywną drogę uzyskania pieniędzy.
Dlaczego warto złożyć odwołanie od wyceny szkody?
Wypadek drogowy i wszystko, co z nim związane, wywołuje wiele emocji. Jest więc zrozumiałe, że przychodzą momenty zwątpienia, jednak pomyśl, że ubezpieczyciel nie wahał się zaniżyć Twojego odszkodowania. Musisz bowiem wiedzieć, że jest to często praktyka. Aż 3/4 odszkodowań jest zaniżanych. Jak? Firmy ubezpieczeniowe „robią co mogą”, aby wypłacić, jak najniższą kwotę, więc na przykład biorą po uwagę części zamienne zamiast oryginalnych albo wyliczają stawkę za roboczogodzinę warsztatu samochodowego na podstawie pobieżnie sprawdzonych danych. Z kolei w przypadku skomplikowanych napraw, uznają szkodę za całkowitą. Im się to opłaca, ale Tobie – niekoniecznie. Dzięki temu jednak, że odwołanie od decyzji ubezpieczyciela wzór ma, a w nim miejsce na uzasadnienie swojego stanowiska, masz szansę udowodnić, że wypłacone świadczenie zostało zaniżone, a co za tym idzie, uzyskać należne Ci pieniądze. Dowiedz się więcej
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – termin
Musisz pamiętać, że masz określony czas na złożenie reklamacji. Jest on tożsamy z terminem przedawnienia roszczeń i wynosi 3 lata. W wyjątkowych sytuacjach może zostać wydłużony do 20 lat, na przykład jeśli szkoda powstała na skutek zbrodni lub występku. Ubezpieczyciel zaś ma 30 lub 60 (jeśli sprawa jest wyjątkowo trudna) dni na odpowiedź na Twoją reklamację. Jeśli nie zrobi w tego tym terminie, przyjmuje się, że decyzja została rozpatrzona na Twoją korzyść.
Odwołanie od wyceny szkody OC – wzór
Jeśli nie wiesz, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, możesz skorzystać z gotowego wzoru. Zaskoczony? Otóż odwołanie od wyceny szkody wzór ma, ponieważ jest to pismo oficjalne i jak większość dokumentów tego rodzaju, musi być napisane według określonego schematu. Wygląda to mniej więcej tak:
- w prawym górnym rogu należy umieścić miejscowość i datę sporządzenia reklamacji,
- niżej po lewej stronie należy umieścić swoje dane, czyli imię, nazwisko i adres oraz podać numer swojej polisy;
- niżej po prawej stronie należy oznaczyć towarzystwo ubezpieczeń i podać jego nazwę oraz adres;
Dalsza część odwołania składa się z prośby o uznanie reklamacji i uzasadnienia. Prośba powinna zawierać informacje takie jak data decyzji ubezpieczyciela w sprawie wypłaconego odszkodowania, numer szkody, otrzymaną kwotę oraz kwotę, którą chcemy uzyskać. W uzasadnieniu zaś trzeba napisać, dlaczego uważamy, że odszkodowanie zostało zaniżone i poprzeć to dowodami oraz powtórzyć żądaną kwotę i podać numer rachunku bankowego. Całość powinien wieńczyć własnoręczny podpis.
Pobierz przykładowy wzór odwołania
Jak poprawnie napisać uzasadnienie?
Odwołanie do ubezpieczyciela wzór ma, a w nim zarys uzasadnienia, jednak każda sprawa jest inna, więc i powody reklamacji będą różne. Najważniejsze, aby uzasadnienie było konkretne i poparte dowodami Twojej racji. Możesz także powołać się ma podstawę prawną, na mocy której się odwołujesz. Znajdziesz ją w naszym wzorze. Musisz także dołączyć stosowną dokumentację, czyli między innymi analizę wyceny uszkodzonego pojazdu oraz kosztorys naprawy, a opcjonalnie także ekspertyzę rzeczoznawcy, który specjalizuje się w przygotowywaniu wycen. Jeżeli została zaniżona cena części zamiennych, warto udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi i zawrzeć w odwołaniu cennik poszczególnych elementów. Z kolei w przypadku obniżenia wartości rynkowej pojazdu przez ubezpieczyciela możesz także podać linki do aukcji lub komisów internetowych, które potwierdzą rzeczywistą wartość Twojego samochodu. Pamiętaj, aby sprawdzić także, czy ubezpieczyciel wziął pod uwagę wszystkie elementy wpływające na jego wartość, czyli na przykład bardzo dobry stan przed wypadkiem, dodatkowe wyposażenie, przebieg oraz ostatnio dokonane naprawy.
Odwołanie od wyceny szkody AC – wzór
Może się również zdarzyć, że otrzymasz zaniżone odszkodowanie AC. W tej sytuacji również możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Czy odwołanie od wyceny szkody AC wzór również ma? Tak i jest on bardzo podobny do schematu reklamacji OC, z tym że – jako iż jest to inny rodzaj polisy – bierze się pod uwagę nie tylko szkodę, ale także OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), które są ustalane indywidualnie dla każdej polisy. Najbardziej powszechne są zapisy o braku odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku rażącego niedbalstwa, na przykład zgubienia kluczyków czy jazda pod wpływem alkoholu. Istnieje jednak wiele innych zapisów, między innymi limit holowania, amortyzacja części, pojazd zastępczy. Sprawiają one, że ustalenie, o ile zaniżone zostało odszkodowanie jest dużo bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe.
Pośrednictwo odszkodowawcze – odwołamy się za Ciebie
Rozumiemy, jak trudne i stresujące może być samodzielne odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela. Właśnie dlatego oferujemy profesjonalną usługę pośrednictwa odszkodowawczego, gdzie walczymy o Twoje prawa, dążąc do uzyskania najwyższej możliwej dopłaty od ubezpieczyciela. Nasz zespół ekspertów dokładnie wycenia szkodę, przygotowuje szczegółowy kosztorys naprawy i analizuje historię pojazdu. Następnie przystępujemy do skutecznych negocjacji z ubezpieczycielem. Jesteśmy całkowicie zaangażowani w zapewnienie Ci sprawiedliwego odszkodowania oraz kompleksowej obsługi na każdym etapie procesu, od wstępnej wyceny aż do finalizacji Twojej sprawy.