Wypadek to przykre zdarzenie, które wiąże się z nerwami, stresem i kosztami. Jako osoba poszkodowana masz jednak prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Świadczenie to ma na celu kompensację powstałej szkody. Tylko co zrobić, gdy zostało zaniżone i nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów? Odpowiedź na to i inne pytania dotyczące zaniżania odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe znajdziesz w poniższym artykule.
Dlaczego otrzymałeś zaniżone odszkodowanie?
Zgłosiłeś szkodę i otrzymałeś odszkodowanie, ale okazało się, że jest zaniżone? Niestety to częsta praktyka ubezpieczycieli. Szacuje się, że aż 7 na 10 świadczeń jest zaniżonych. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę najtańsze części zamienne zamiast oryginalnych. Zaniżone odszkodowanie wynika także ze stawki za roboczogodzinę wyliczanej przez ubezpieczyciela, która nijak ma się do rzeczywistości. Zdarza się również, że gdy naprawa jest zbyt skomplikowana, towarzystwo ubezpieczeniowe woli uznać szkodę za całkowitą, bo bardziej mu się to opłaca. Pamiętaj jednak, że nie musisz godzić się ani na części zamienne ani zgadzać z podaną przez ubezpieczyciela stawką za roboczogodzinę warsztatu samochodowego.
Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania OC?
Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie OC, masz prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jest to wniosek, w którym uzasadnisz, dlaczego należy Ci się wyższe świadczenie. Do odwołania należy dołączyć rachunki i faktury, których opłacenie jest niemożliwe z kwoty zaoferowanej przez ubezpieczyciela. Jeśli jednak ubezpieczyciel odrzuci Twoją reklamację, możesz zwrócić się do Rzecznika Finansowego lub wejść na drogę sądową. Pamiętaj tylko, że proces jest ryzykowny i stresujący. Nie masz gwarancji, że wygrasz, a w dodatku sam będziesz musiał wyliczyć, o ile zostało zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli przegrasz, będziesz też musiał pokryć koszty procesu. Co zatem zrobić? Najlepiej zgłosić się do nas i skorzystać z jednej z dwóch opcji: dopłaty do odszkodowania lub skupu odszkodowania.
Zaniżone odszkodowanie z OC a dopłata
Zaniżone odszkodowanie z OC jest krzywdzące i niesprawiedliwe dla poszkodowanego. Jednak jesteśmy zdania, że nie warto dokładać sobie zmartwień w postaci stresującego procesu. Lepiej zgłosić się do naszej firmy i skorzystać z dopłaty do odszkodowania. To łatwy sposób na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, który nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Poza tym jest to szybsza droga uzyskania pieniędzy niż droga sądowa oraz oczywiście legalna. Zawierając z nami umowę, otrzymasz najlepszą ofertę dopłaty na rynku, a jeśli zaproponowana kwota nie będzie Ci odpowiadać, zawsze możesz ją negocjować. Zapewniamy, że to bezpieczna transakcja, w której 90% formalności załatwiamy za Ciebie my.
Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania?
Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie i chcesz skorzystać z opcji dopłaty, musisz dostarczyć naszej firmie jak najdokładniejszą dokumentację dotyczącą szkody oraz szczegółowo przedstawić stan pojazdu przed zdarzeniem. W sytuacji gdy pojazd został po szkodzie naprawiony, musisz także określić, jakie części zostały użyte – oryginalne czy zamienniki – oraz wskazać miejsce, w którym zostały zakupione. Pozwoli to obliczyć, jak mocno zaniżone zostało Twoje odszkodowanie, a tym samym ustalić wysokość dopłaty. Aby jednak móc zawrzeć z nami umowę, musisz spełniać następujące warunki:
- odszkodowanie zostało Ci już wypłacone i możesz to potwierdzić poprzez przedstawienie decyzji o wypłacie odszkodowania lub wyciągu z konta;
- decyzja o przyznaniu odszkodowania została wydana nie wcześniej niż 3 lata wstecz od momentu zgłoszenia się po dopłatę (po tym okresie sprawa się przedawnia);
- nie zawarłeś ugody z ubezpieczycielem;
- szkoda miała miejsce na terenie Polski;
- szkoda była rozliczana gotówkowo, czyli ubezpieczyciel z góry wypłacił Ci pieniądze na naprawę pojazdu.
Zaniżone odszkodowanie a skup
W przypadku zaniżonego odszkodowania istnieje jeszcze opcja sprzedaży szkody komunikacyjnej również naszej firmie. Polega to na przesłaniu kosztorysu, na podstawie którego określamy, jak bardzo została zaniżona szkoda. Po dokładnej analizie nasz doradca przedstawi Ci ofertę i jeżeli się z nią zgodzisz, następuje podpisanie umowy, co jest równoznaczne z wypłaceniem kwoty, której dotyczy umowa. Musisz jednak wiedzieć, że nasza firma nie skupuje szkód całkowitych. Sprzedaż szkody to dla Ciebie bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ samodzielnie będzie Ci znacznie trudniej wywalczyć od ubezpieczyciela więcej pieniędzy. Poza tym po podpisaniu umowy prawie natychmiast umówiona kwota trafia na Twoje konto.
Zaniżone odszkodowanie nie jest sprawiedliwe, ale na szczęście nie jest to też przysłowiowy „koniec świata”. Decydując się na pomoc naszej firmy, masz pewność, że otrzymasz należne Ci świadczenie. Niezależnie jaką opcję wybierzesz, dzięki niej niejako „pozbędziesz” się problemu. Będziesz bowiem zwolniony z konieczności samodzielnej walki z ubezpieczycielem, na przykład na drodze sądowej. W ten sposób masz również szansę otrzymać więcej pieniędzy niż zapłaciłoby Ci towarzystwo ubezpieczeniowe.